Styrelse 2021

/Styrelse 2021
Styrelse 20212021-10-20T11:48:56+02:00

Ystads konstförenings styrelse 2021 

Ordförande

Lars Carmén, Västra Kustvägen 570, 271 93 Ystad, 0734-453330, lars.carmen@hotmail.se

Vice ordförande

Sven Malmer, Västra Vallgatan 45, 271 35 Ystad, 070-5174230, sture35@hotmail.com

Kassör

Ingrid Jendérus, Karl XII gatan 11 E, 271 44 Ystad, 073-9738258,ingridiystad@gmail.com

Sekreterare

Annica Davidsson, Brisgatan 3, 271 53 Ystad, 070-6797836, annicadavidsson@gmail.com

Hemsidesansvarig

Håkan Fredén, Gustavsgatan 17, 271 50  Ystad, 070-2583520, 0411-15340, hakan.freden@gmail.com

Övriga ledamöter

Gertrud Olsson, Bråkmakargatan 2 D, 271 55 Ystad, 070-5120135, gertrud.gertru@gmail.com

Siv Heander, Hagermansgatan 18 lgh 1001, 271 32 Ystad, 0769-451739, sivheander@hotmail.com

Görel Collin, Bokstigen 4, 274 51 Skivarp, 0708-209662, gorel.collin@gmail.com

Marie-Louise Wentzel, Fågelfängargatan 24, 271 36 Ystad, 070-5709315, marielouisewentzel@gmail.com

Adjungerade ledamöter

Annastina Tell-Forsselius, Åsgatan 6, 271 31 Ystad, 0762-179683, annastina.tell.forsselius@gmail.com

Anna Holmbom, Stora Västergatan 34 A, 271 35 Ystad, 070-8341288, anna.holmbom@gmail.com

Ansvarig för medlemsregister

Lars Carmén

Medlemmar inköpsgruppen

Siv Heander (sammankallande), Görel Collin,  Sven Malmer och Annastina Tell-Forsselius

Medlemmar programgruppen

Gertrud Olsson (samman kallande), Lars Carmén, Ingrid Jendérus och Anna Holmbom

 

Ystads konstförenings revisorer och valberedning 2021

Revisorer

Bengt Celander, Öja Byaväg 95, 271 98 Ystad, 070-9299588, 0411-17439, bengtcelander@hotmail.com

Marianne Kraft, Horsagatan 3 A, 271 51 Ystad, 076-1453202, 041170233, mkraft333@gmail.com

Revisorssuppleanter

Ann-Christine Larsson, Skogsvägen 6, 271 72 Köpingebro, 070-7591275, ann-christine@fattighuset.se

Maria Hallén, Kyrkogårdsgatan 25 A, 271 31 Ystad, 073-3627561, mahagu48@gmail.com

Valberedning

Berit Meyer, (sammankallande), Engelbrektsgatan 18, 271 41 Ystad, 0733-503003, 0411-78212, berit.meyer@outlook.com

Christina Carlsson, Sektersgatan 1 B, 271 41 Ystad, 070-3561281, christina.mec@telia.com

Olle Olsson, Västra Vallgatan 42, 271 35 Ystad, 070-3833500, 073-9845624, olle@herbasensia.se

Margita Åkerman (suppleant), Soltergatan 1 H, 271 50 Ystad, 0733-242826, margita.akerman@ystad.nu